Yerleşke dışı erişim (uzaktan veritabanlarına bağlantı) nedir?

Kütüphane Dökümantasyon Daire Başkanlığı tarafından sağlanan veritabanı kaynaklarına üniversite yerleşkeleri içinden herhangi bir ayar yapmaksızın ulaşılabilmektedir. Yerleşke dışı erişim; Afyon Kocatepe Üniversitesi personeli ve öğrencilerinin veriatabanı kaynaklarına üniversite yerleşkeleri dışında herhangi bir noktadan internete bağlanarak erişimi ifade etmektedir.

 

Proxy (vekil) sunucu nedir?

Veriatabanı kaynaklarına yerleşkeler dışından herhangi bir internet bağlantısı ile erişime lisans anlaşmaları gereği izin verilmemektedir. Ancak üniversitemiz personel ve öğrencilerinin yerleşke dışından veritabalarına ulaşımını gerçekleştirmek için proxy (vekil) sunucular kullanılmaktadır. Proxy sunucular ile bağlananların bağlantıyı yerleşke içinden yapıyormuş gibi gerçekleştirmesi dolayısıyla veritabanlarına sorunsuz bağlanmasını sağlamaktadır. 

 

Yerleşke dışı erişimi kimler kullanabilir?

Üniversitemiz personeli ve öğrencileri kullanabilmektedir.

 

Yerleşke dışı erişim için ne gerekli?

Üniversite personeli olanlar @aku.edu.tr uzantılı mail adresine sahip olmalıdırlar. Personelimizden mail adresi almak isteyenler http://bim.aku.edu.tr adresinden "Mail Istek Formu" nu doldurup Bilgi İşlem Daire Başkanlığına teslim etmeleri gerekmeketdşr. 

Öğrencilerimizin yerleşke içinde internete girmek için kullandıkları kullanıcı adı ve şifreye sahip olmaları gerekmektedir. Kullanıcı adı ve şifreyi nasıl alcakları http://eduroam.aku.edu.tr adresinde detaylı olarak anlatılmaktadır.


Yerleşke dışı erişim için ne gibi ayarlar yapılmalı?

Yerleşke dışından veritabanı kaynaklarına erişim için iki farklı yöntem bulunmaktadır. 

 

Aşağıda anlatılan 1. yöntem ile yapılan ayarlar bir defaya mahsus olmak üzere yapılır ve bir daha herhangi bir ayar yapmaya gerek kalmaksızın kullanılır. Veritabanlarına her bağlanmak istendiğinde sadece bir kere şifre (personel için mail adresi, öğrenciler için internete giriş kullanıcı adı ve şifresi) girmek gereklidir. 

 

2. yöntem kullanılarak yapılan ayarlar ile tarayıcınızdan sadece veritabanlarına bağlantı sağlayabilirsiniz. Farklı bir sayfaya bağlanmaya izin verilmeyecektir. Veritabanları ile işlemleriniz bittiğinde ayarları tersinden yaparak sıfırlamanız gerekmektedir. 


Ayarları yaptıktan sonra şifre sorulduğu zaman kullanıcı adı olarak
Personel için –> kullaniciadi@aku.edu.tr
Öğrenci İçin –> TCKimlikNo@aku.edu.tr

bilgileri girilmelidir.

 

Yerleşke dışı erişim ile hangi veritabanlarına erişebilirim?

Veritabanları linki ile ulaşabileceğiniz veritabanı kaynaklarını görebilir ve yukarıda anlatılan yöntemler ile yerleşke dışından kaynaklara erişebilirsiniz.

 

Problem çıktığında be yapmalıyım?

Ayarları yaptığınız halde bağlantı problemi yaşıyorsanız bim@aku.edu.tr adresine sorununuzu açıklayan bir mail atabilirsiniz.